Ви є тут

Економне опалення приватного будинку: без дров і газу

Зміст:

 

  • Економне опалення приватного будинку: без дров і газу.
  • Енергоефективність - чому це важливо.
  • Теплові насоси - що потрібно знати.
  • Як опалити приватний будинок без газу і дров. Інформація від експертів компанії Mycond.
  • Енергоефективний будинок - опалення тепловим насосом.
  • Найефективніше опалення приватного будинку. Думка фахівців компанії Mycond.
  • Енергозберігаючий приватний будинок - варіанти компонування систем. Найкращі ідеї від компанії Mycond.
  • Чому ваш вибір - тепловий насос.
  • Як автоматика допомагає економити на опаленні. Поради від фахівців Mycond.
  • Висновки.

Багато власників приватної нерухомості не з чуток знають про енергоефективність, яка є "золотим стандартом" для сучасного будинку. Але що конкретно вкладається в це поняття? Перш за все, енергоефективність - це можливість витрачати менше природних ресурсів і економити при цьому свої фінанси.


Енергоефективність приватного домоволодіння - найважливіший момент, якому необхідно приділяти максимум уваги. Не секрет, що наші будинки не є повністю герметичними апріорі, адже має працювати вентиляція або виходити дим у трубу через димохід.
Негерметичність означає, що влітку нам доводиться використовувати кондиціонери, а взимку - всіляке опалювальне обладнання. Автоматично зростають наші витрати на оплату комунальних послуг - електрики, газу тощо.

Енергоефективність - чому це важливо

Якщо ми зробимо свій дім більш енергоефективним, ми отримаємо можливість суттєво економити на витратах. Як цього досягти? Можна зробити якісну та ефективну теплоізоляцію всього будинку або використовувати виключно енергозберігаючі лампочки, наприклад.


Чому це так важливо? Річ у тім, що енергоефективність будинку безпосередньо впливає на рівень споживання його мешканцями енергії. Крім того, енергоефективна будова якоюсь мірою допомагає зберегти природне середовище проживання диких тварин і захистити нашу планету.
 

 

Мал. 1 Енергоефективність будівлі

 

Ви знижуєте свою залежність від викопного палива (нафта, газ, вугілля, торф), спалювання якого негативно впливає на екологію. У підсумку ви платите за своїми рахунками істотно менше, що також важливо.

 

 

 

Мал. 2 Викиди парникових газів залежно від класу енергоефективності будівлі

 

 

Чи можливо спроектувати та реалізувати в сучасних реаліях економне опалення будинку?
Слід розуміти, що опалення будь-якого будинку є досить важливим моментом у холодну пору року і не тільки. Зазвичай ми запускаємо систему опалення будинку з першими заморозками, проте багато хто почувається некомфортно навіть коли температура за вікном трохи вища за нуль.
Чому настільки актуальне енергоефективне опалення будинку?

 

Річ у тім, що ваші витрати на опалення при виборі не дуже ефективної системи можуть скласти до 50% середнього сімейного бюджету. Саме тому енергоефективність виходить на перший план, коли ми хочемо забезпечити вдома комфорт і затишок взимку з мінімальними фінансовими втратами.
Якщо ви перебуваєте в пошуку системи з хорошою енергоефективністю для опалення приватного будинку, завжди є кілька доступних варіантів, включаючи, наприклад:

  • газові котли;
  • електричні котли;
  • твердопаливні котли;
  • інверторні спліт-системи з функцією обігріву;
  • системи теплої підлоги і так далі.

Всі вони тією чи іншою мірою здатні гарантувати комфортні умови для життя і роботи у вашому будинку, проте кожна система має свої особливості, що необхідно враховувати при виборі.
Якщо ми говоримо про таке поняття, як енергоефективне опалення приватного будинку з мінімальними витратами під час повсякденної експлуатації, варто розглянути варіант зі встановленням у вашому помешканні безпечного і надійного в роботі теплового насоса.

Теплові насоси - що потрібно знати

У своїй роботі тепловий насос використовує поновлювані енергетичні ресурси, а не викопне паливо. Водяні, ґрунтові та повітряні теплові насоси вважаються максимально енергоефективним обладнанням, водночас вони екологічно чисті та економічні порівняно з традиційним устаткуванням для опалення та обігріву.

 

Їх застосування дає змогу зменшити споживання енергії до 70%.
Як це працює? Наприклад, повітряні теплові насоси беруть тепло від повітря зовні вашого будинку, нагріваючи при цьому повітря всередині. Звісно, для нормальної роботи необхідне дотримання певних умов: зокрема, температура повітря ззовні має бути в межах від -25°C до +48°C (інакше ефективність нагріву та охолодження суттєво зменшується).


 

 

Мал. 3 Діапазон робочих температур повітряного теплового насоса

 

Геотермальні теплові насоси беруть тепло із земних надр та інших альтернативних джерел (ґрунтові води, озеро, річка тощо), використовуючи його для нагрівання повітря в будинку. Їхня ефективність вища, ніж у повітряних насосів, оскільки температура ґрунту, наприклад, на певній глибині залишається постійною протягом усього року.


Яким чином функціонує стандартний побутовий тепловий насос? Зазвичай у ньому реалізовано технологію, за якої використовується цикл охолодження з механічною компресією пари. У корпусі циркулює холодоагент з низьким тиском і температурою, який під час надходження у випарник рекуперує тепло з навколишнього повітря або з землі.

Чому теплові насоси вирізняються високою ефективністю?

Причиною, через яку слід обрати енергоефективну систему опалення з використанням теплового насоса, є низькі витрати на експлуатацію, якщо порівнювати з традиційним обладнанням для опалення будинку. Як уже зазначалося вище, ваші витрати за рахунками знизяться щонайменше вдвічі (аж до 70% при виборі якісного теплового насоса).
Що вибрати? Непоганим варіантом може стати, наприклад, тепловий насос від виробника Mycond серії BeeSmart. Його внутрішній блок вирізняє компактність і сучасний зовнішній вигляд.

 

 

Мал.4 Тепловий насос Mycond BeeSmart 

Як опалити приватний будинок без газу та дров. Інформація від експертів компанії Mycond

Енергоефективна система опалення будинку з використанням теплового насоса - це доступний для багатьох власників приватних котеджів варіант, що доступний у наступних виконаннях:

 

  • ґрунтовий тепловий насос;
  • водяний тепловий насос;
  • повітряний тепловий насос.
     

Якщо вас цікавить максимальна енергоефективність приватного будинку в доступному виконанні, можна вибрати варіант із повітряним тепловим насосом. Це більш функціональне рішення, якщо порівнювати його зі встановленням і використанням тільки газового котла в будинку, адже ви одночасно можете розраховувати на безліч "бонусів" у вигляді:

 

  • ефективного опалення будинку;
  • якісного кондиціонування;
  • нагріву води для господарських цілей.

Повітряний тепловий насос - це універсальне обладнання "все в одному". Ви легко зможете організувати з ним енергоефективні системи опалення за наявних обмежень потужності електричної мережі, наприклад.
Сучасний повітряний тепловий насос має споживання електрики істотно менше, ніж традиційні електрокотли від відомих виробників. Це дає можливість практично в будь-якій конкретній ситуації вибрати і купити модель теплового насоса, яка буде ефективно працювати на наявній потужності.

 

Теплові насоси, так само, як і електричний котел, працюють від електричної мережі. Але в рази ефективніше і залежить від коефіцієнта перетворення (COP) конкретного теплового насоса. COP - це відношення отриманої теплової енергії до кількості спожитої електрики, яка витрачається на роботу компресора. І якщо електрокотел дає стільки ж теплової енергії, скільки й споживає електроенергії, то тепловий насос їсть у 3-6 разів менше.

 

Наприклад, для отримання 10 кВт‧год тепла геотермальній установці необхідно 2-2,5 кВт‧год електроенергії - і його COP дорівнює 4-5. У теплових насосах повітря вода середній річний коефіцієнт дорівнює 3-м.

 

Для викриття цього міфу про повільну окупність теплового насоса достатньо короткого порівняльного аналізу. Для наочного прикладу беремо сучасний приватний будинок у 150 м2 під Києвом. Для забезпечення його опаленням протягом опалювального сезону, електричному котлу необхідно близько 20339 кВт‧год електроенергії. Тепловий насос споживе близько 6780 кВт‧год за опалювальний сезон. Стандартний тариф на електроенергію 2,68 грн за кВт‧год. І виходить, що власникові електричного котла опалювальний сезон обійдеться в 54,5 тис. грн., а власникам теплового насоса - 18,2 тис. грн.
 

 

Мал.5 Експлуатаційні витрати на опалення будинку 150м2

 

А якщо ще врахувати економію від нагріву гарячої води з можливістю підключення бойлера непрямого нагріву і роботу в режимі охолодження влітку (економія на кондиціонерах), то окупність виходить ще більш швидкою. 
Як показали розрахунки, ця модель під час роботи на опалення споживає в 3-4 рази менше енергії, ніж електрокотел, виробляючи аналогічну кількість тепла. Тепловий насос у такій системі стане основним джерелом тепла взимку і прохолоди влітку.


За підсумком, різниця у вартості повітряного теплового насоса перед електричним котлом окупиться протягом 4-6 років. Геотермальний насос, який відлякує багатьох додатковими витратами з облаштування зовнішнього ґрунтового контуру, окупається на 10-12-й рік експлуатації.

Енергоефективний будинок - опалення тепловим насосом

Як монтуються і яким чином функціонують подібні ефективні системи опалення приватного будинку? Тут усе досить просто: монтаж теплового насоса виконується на стіну замість наявного газового котла або поруч із ним.
Сам внутрішній блок повітряного теплового насоса вирізняється компактністю розмірів, тому проблем зі встановленням виникнути не повинно. Далі внутрішній блок насоса під'єднується до наявної в будинку системи опалення.


Зовнішній блок теплового насоса зазвичай монтують з іншого боку стіни зовні будинку. Після підключення до мережі живлення тепловий насос починає нагрівати воду до комфортних 55-65 градусів Цельсія. Цього цілком вистачає для нормальної роботи для радіаторів і систем водяних теплих підлог.


Зверніть увагу: автоматика теплового насоса здатна окремо керувати як радіаторним контуром опалення, так і системою обігріву водяної теплої підлоги. Фахівці рекомендують поміняти старі радіатори на ефективніші фанкойли панельного типу, завдяки використанню яких можна обігрівати зонально ваші кімнати взимку й охолоджувати їх у літню пору.

 

 

                                    +45…+55℃                                                                                               +28…+40℃

 

Ціна питання. Відповідь менеджера Mycond Limited

 

Скільки коштує подібне ефективне опалення приватного будинку? Насправді ціна комплекту повітряного теплового насоса, включно із зовнішнім і внутрішнім блоком, становить приблизно від 4 тисяч євро (залежно від потужності).

Найефективніше опалення приватного будинку. Думка фахівців компанії Mycond

Сьогодні таке обладнання, як повітряні теплові насоси, вважається одним із найбільш енергоефективних серед усіх своїх конкурентів. Під час роботи теплового насоса використовуються безкоштовні альтернативні джерела відновлюваного тепла зовні будинку. При цьому вартість опалення виявляється істотно нижчою, ніж у разі використання, наприклад, електрики, газу або дров.


При цьому ви повністю переходите на опалення від електрики і маєте мінімальні тарифи на оплату комунальних послуг. Можна залишити наявний у системі опалення газовий котел як "запасний варіант". У такому разі ви завжди зможете запускати його як резервне джерело тепла в особливо холодні зими.

Енергозберігаючий приватний будинок - варіанти компонування систем. Найкращі ідеї від компанії Mycond

Якщо ви будуєте новий будинок для всієї родини з високою енергоефективністю, варто подумати про можливі компонування системи опалення з додатковими резервними (запасними) джерелами. Зокрема, можна реалізувати такі ефективні рішення, як:

 

  • тепловий насос у зв'язці із запасним твердопаливним котлом;
  • тепловий насос у зв'язці з резервним електричним котлом;
  • тепловий насос плюс сучасна фотоелектрична установка на даху тощо.
     

Якщо ви не плануєте використовувати газ у принципі для опалення вашого житла, альтернативним варіантом є встановлення ґрунтового або водяного теплового насоса. Подібне обладнання вирізняє висока продуктивність, але мінусом для багатьох може стати досить висока вартість, яка в кілька разів вища, ніж у повітряного теплового насоса.

Яке опалення краще зробити в приватному будинку. Поради від експертів компанії Mycond

Ми вже з'ясували, що енергоощадне опалення будинку можливе за умови вибору правильної системи. Але які ж переваги і недоліки у енергоефективних варіантів для забезпечення тепла? Розглянемо для початку твердопаливні котли, наприклад.
До їхніх безперечних переваг можна віднести "всеїдність" - ви можете спалювати в топці практично все, що може горіти, щоб отримати тепло. Це можуть бути:

 

  • паливні брикети;
  • паливні дров'яні пелети;
  • кам'яне і деревне вугілля;
  • сухі дрова;
  • пресований торф;
  • всілякі відходи деревообробки;
  • картон і папір;
  • тюки соломи;
  • лушпиння насіння соняшнику тощо.

 

 

 

Мал. 6 Види твердого палива для твердопаливних котлів

 

 

З мінусів: практично все паливо за рідкісним винятком згорає дуже швидко, після чого вам знову потрібно наповнювати топку новим вмістом. Якщо в будинку є паливо, вам буде комфортно і тепло, однак для цього доведеться докласти максимум зусиль для створення тепла.
Вам потрібно купити паливо, знайти для нього місце, де воно зберігатиметься в сухості. Твердопаливний котел потребує догляду та обслуговування, починаючи від чищення топки і закінчуючи продувкою димоходу. Багато моделей при цьому не пристосовані для нагріву гарячої води влітку, тому вам доведеться використовувати додатково бойлер проточного або накопичувального типу.
Вартість твердопаливного обладнання перебуває в найширших межах, але до неї обов'язково слід додати вартість купівлі й установлення якісного димоходу, організацію додаткового місця для встановлення, купівлю палива тощо. У результаті цінник може зрости в 2,5-3 рази.

 

Якщо ваш будинок потребує підключення до магістрального газопроводу, витрати на систему зростають ще вище. Необхідно розробити і затвердити проект, отримати дозвіл, купити і встановити газовий лічильник і виконати ще безліч дій. У результаті початкові капіталовкладення за газову систему опалення можуть бути ще вищими, ніж у випадку з твердопаливним котлом.
Можливо, ваш варіант - енергоефективний приватний будинок з електричним котлом опалення? На сьогодні електрокотли вважаються найдешевшими за початковими капіталовкладеннями. До переваг також слід віднести компактність розмірів і відсутність необхідності в організації димоходу.


З мінусів варто відзначити тільки одне: для опалення 10 квадратів площі необхідно близько одного кіловата потужності котла. Для приватного будинку площею 140 квадратів знадобиться котел потужністю близько 15 кіловат, який під'єднується до трифазної мережі 380 вольт.
 

У результаті вам буде потрібно отримати дозвіл на реалізацію в будинку системи електричного опалення, після чого витратитися на купівлю дорогого розподільного щита і домовитися про виділення необхідної потужності від найближчої підстанції.
Навіть якщо ви встановите спеціальний лічильник "день-ніч", то сумарні витрати на оплату платежі за опалення на електриці можуть виявитися непомірно високими.


Енергозберігаючі системи опалення будинків на основі газових котлів у цьому плані вважаються більш функціональними. За допомогою такого обладнання можна не тільки опалювати будинок, а й підігрівати воду в будь-який час року.
При цьому є один істотний мінус - зростаючі ціни на природний газ, які просто не піддаються контролю і прогнозуванню. Крім опалення та нагріву води ви використовуватимете газ також і для приготування їжі на плиті, що також слід враховувати.

 

Безвихідну, на перший погляд, ситуацію цілком можуть врятувати сучасні теплові насоси, які використовують у своїй роботі виключно альтернативні джерела відновлюваної енергії. Застосування в цьому обладнанні найсучасніших технологій енергозбереження дає змогу гарантувати економічність і комфорт отримання, зокрема, тепла в будинку. При цьому власнику будинку потрібно буде платити тільки за кожен 3, 4 або 5 кіловат тепла, який був отриманий із землі, води або повітря.

Чому ваш вибір - тепловий насос

В последние годы отопление тепловым насосом стало популярной альтернативой традиционным системам отопления. Этот тип отопления предполагает получение тепла из воздуха, воды или земли снаружи здания и передачу его внутрь для обеспечения тепла.
Одним из самых больших преимуществ отопления с помощью теплового насоса является его энергоэффективность. Для производства такого же количества тепла требуется меньше энергии, чем для других систем отопления, включая электрическое отопление. Это делает его более экологически чистым вариантом, а также может привести к снижению затрат домовладельцев на отопление.


Они также просты в обслуживании и имеют долгий срок службы, что делает их выгодной инвестицией в долгосрочной перспективе. Кроме того, тепловые насосы можно использовать в самых разных местах, включая частные дома, фермы и коммерческие здания.
При рассмотрении экономической эффективности варианта отопления необходимо учитывать первоначальные затраты на установку. Тепловые насосы имеют более высокую стоимость установки по сравнению с другими вариантами отопления, такими как газовые котлы или твердотопливные установки.

 

Однак теплові насоси забезпечують більш ефективне та екологічно чисте рішення для опалення, що робить їх більш вигідною довгостроковою інвестицією. Крім того, деякі уряди пропонують пільги або податкові пільги для установки теплових насосів, які можуть компенсувати початкові витрати на установку.
Довгострокові витрати на електроенергію є ще одним важливим фактором при порівнянні економічної ефективності варіантів опалення. Теплові насоси мають нижчі витрати на електроенергію порівняно з іншими варіантами опалення, такими як електричне опалення або газові котли.


Це пов'язано з тим, що теплові насоси використовують поновлювані джерела енергії, такі як тепло повітря або землі, для вироблення тепла, що призводить до зниження споживання енергії та зниження рахунків за електроенергію.
З іншого боку, газові котли та електричне опалення вимагають невідновлюваних джерел енергії для створення тепла, які в довгостроковій перспективі можуть бути більш дорогими і менш ефективними.
Загалом, хоча початкові витрати на встановлення теплових насосів вищі, їхні довгострокові витрати на електроенергію і технічне обслуговування роблять їх більш економічним і екологічно чистим варіантом опалення в довгостроковій перспективі.

Як автоматика допомагає економити на опаленні. Поради від фахівців Mycond

Багато компаній під час проектування та реалізації сучасних систем опалення дуже мало уваги приділяють питанням автоматизації та впровадження сучасних пристроїв контролю, які мають стежити за температурою в різних кімнатах і приміщеннях. 
Причин може бути безліч, починаючи від банального небажання підрядника надмірно ускладнювати опалювальну установку і закінчуючи банальним незнанням усіх переваг такого рішення. Замовник може і не підозрювати, що правильно підібрана автоматика суттєво економить його витрати на опалення. Більшість теплових насосів мають вбудовану автоматику, яка значно спрощує управління системою і дає змогу ще більше економити завдяки додатковим функціям і налаштуванням. Наприклад:

 

  • управління обладнанням через мобільний додаток;
  • можливість побудувати погодинний графік роботи обладнання та підтримувати необхідну температуру в приміщенні залежно від нашої присутності або часу доби;
  • погодозалежне керування опаленням.

Як показує практика і досвід співробітників компанії dev.mycond, рано чи пізно споживач захоче оптимізувати свої витрати і витрати, для чого йому буде потрібно модернізувати наявну систему опалення, наприклад. Оптимізація отримання тепла вкрай важлива, адже вам буде потрібно менше ресурсів на опалення однієї і тієї ж площі.
Одним із можливих рішень стає автоматизація систем опалення - використання датчиків, термостатів та інших елементів контролю і управління для підтримки необхідної температури в кожному конкретному приміщенні.

 

 

Мал. 7 Термостати і терморегулятори системи опалення

 

Що ми маємо на увазі, коли говоримо про автоматику системи опалення?

Перш за все, йдеться про використання терморегуляторів, встановлення яких дає змогу контролювати температуру будь-якого з приміщень вашого будинку.
Регулювання виконується простим способом: відстежуються наявні дані (температура підлоги, температура всередині приміщення тощо), після чого дається команда на ввімкнення або вимкнення системи опалення в цій кімнаті.


Терморегулятори для систем опалення можуть бути механічними або електронними. Механічні відрізняє доступна вартість, але менша точність підтримки заданої температури. Цифрові терморегулятори підтримують температуру з точністю до 0,1С і можуть бути запрограмовані на кілька сценаріїв як протягом одного дня, так і для всіх днів тижня.

 

Як це працює на практиці? Якщо ви цілий день на роботі й удома нікого немає, автоматика може ввімкнути обігрів за годину до вашого пробудження і нагріти приміщення до комфортної температури в 22-23 Цельсія. Після вашого відходу терморегулятор знижує температуру в приміщеннях на кілька градусів, а ввечері перед приходом з роботи знову її підвищує. На ніч температура знижується для комфортного сну, а зранку все повторюється знову.


У результаті автоматика дає змогу істотно економити ресурси на опалення, а отже, і ваші витрати наприкінці місяця. Практика показує, що програмовані електронні терморегулятори, які впроваджені в систему опалення, можуть зменшити ваші витрати на опалення на третину, що буде вельми доречним для багатьох.
У яких системах опалення можна використовувати терморегулятори? Практично в будь-яких, включно з:

  • водяну та електричну теплу підлогу;
  • водяні та електричні радіатори;
  • конвектори;
  • всілякі обігрівачі;
  • теплові насоси;
  • котли (газові, електричні, пелетні тощо).

Фахівці Mycond рекомендують задуматися над впровадженням систем автоматичного контролю температури тепла ще на ранніх стадіях будівництва - це дасть змогу приховати всі дроти та монтажні коробки. Проте сьогодні існують і сучасні бездротові рішення, що дають змогу інтегрувати терморегулятори в наявну систему без серйозних витрат часу на ремонт.

 

Як обігріти приватний будинок без газу і дров? Чи можна відмовитися від використання електричних котлів опалення? Безумовно, варіантів досить багато, і ви маєте самі визначитися з тим, який із них вибрати для конкретного випадку і наявного домоволодіння.
Кожен приватний будинок і кожен випадок індивідуальний, тому під час вибору енергоефективної та довговічної системи важливо враховувати безліч характеристик і параметрів.  

 

Важливі характеристики будинку, ступінь і якість його утеплення.
Необхідно врахувати можливі тепловтрати, визначитися з кількістю необхідного тепла, потребами в гарячій воді тощо.  Ми рекомендуємо вибирати найбільш енергоефективні рішення - повітряні теплові насоси, які забезпечать мінімізацію ваших витрат і витрат у довгостроковій перспективі.

Висновки:

Як обігріти приватний будинок без газу та дров? Чи можна відмовитися від використання електричних котлів опалення?

Безумовно, варіантів досить багато, і ви маєте самі визначитися з тим, який із них вибрати для конкретного випадку і наявного домоволодіння.
Кожен приватний будинок і кожен випадок індивідуальний, тому під час вибору енергоефективної та довговічної системи важливо враховувати безліч характеристик і параметрів.  Важливі характеристики будинку, ступінь і якість його утеплення.


Необхідно врахувати можливі тепловтрати, визначитися з кількістю необхідного тепла, потребами в гарячій воді тощо.  Ми рекомендуємо обирати найбільш енергоефективні рішення - повітряні теплові насоси, які забезпечать мінімізацію ваших витрат і витрат у довгостроковій перспективі.

 

 

Рекомендовані статті: https://mycond.ua/blog/perevagy-teplovyh-nasosiv-mycond

 

https://mycond.ua/blog/sposoby-zmenshennya-vytrat-na-kvartyrne-budynkove-ofisne-ta-inshi-vydy-opalennya

 

https://mycond.ua/blog/terminy-okupnosti-teplovogo-nasosa

У вас залишились
питання?

Форма зворотного зв'язку