Вентиляція
Теплові насоси належать до обладнання, яке, завдяки технології, примножує теплову енергію альтернативних джерел (ґрунту, навколишнього повітря, ґрунтових вод) і переносить його в систему опалення.
Сонце і повітря є джерелами невичерпного низькотемпературного тепла. Така теплова енергія — безкоштовна і поновлювана.
Тепловий насос переносить або перекачує теплову енергію з одного середовища в інше. Про принцип роботи теплового насоса — далі в статті.
У конструкції насосів, так само як і в холодильних агрегатах, залучений контур, що циркулює у ньому з холодоагентом, здатним закипати навіть при мінімальному підігріві. Тільки працює тепловий насос для опалення як «холодильник навпаки».
Роботу теплового насоса можна розділити на 5 етапів:
Призначення теплових насосів — опалення та охолодження. Додаткова функція — нагрів води для використання в побуті або на виробництві. Це найбільш функціональне обладнання в порівнянні з будь-якими котлами або кондиціонерами.
Працює тепловий насос дуже економно, адже він витрачає енергію тільки на роботу компресора і циркуляційних насосів. Енергоефективність теплових насосів дуже висока. Коефіцієнт перетворення енергії досягає 4-6 і навіть вище. Це означає, що кожен використовуваний кіловат енергії, перетворюється тепловим насосом в 3-5 кіловат тепла, що йде на обігрів будинку або на нагрів води.
Підсумок: за обігрів будинку або нагрівання води доведеться платити у кілька разів менше, ніж при використанні електрокотла або бойлера. Економія витрат на опалення може досягати 75-80%!
При чинних тарифах на газ, газовий котел працює витратніше більш ніж у 2-3 рази, ніж тепловий насос.
Тепло може вилучатись з:
Існує ще багато способів використання теплонасосних технологій для скорочення втрат тепла і зниження витрат на опалення.
Наприклад, при використанні надлишків тепла технологічних процесів, тепла стічних вод, а також у безлічі інших випадків.
Існують системи, що використовують геотермальне тепло, тепло повітряного середовища або установки, що добувають гідротермальне тепло. Виділимо кілька основних типів теплових насосів.
Геотермальний тепловий насос — це система, що черпає надлишки тепла з шару поверхневого ґрунту, глибинних свердловин або з найближчого водоймища.
Температура землі на глибині нижче шару промерзання взимку завжди позитивна – до + 5-10 °С. Накопиченого за літню пору тепла вистачає, щоб ґрунтовий тепловий насос зміг взимку опалювати приміщення.
Для теплознімання укладається трубчастий пластиковий колектор або опускаються подвійні зонди, в яких циркулює теплоносій, що не замерзає в зимових умовах. Чим більше житлової площі, тим довші труби колектора або глибина зондів.
Питома потужність теплознімання для різних ґрунтів може коливатися від 8 до 32 Вт/м². Враховуються також характеристики ґрунту і його верств, що вимагає геологічних вишукувань.
Якщо недалеко від будинку розташований ставок або водоймище з достатнім об’ємом води та глибиною, в нього укладають на глибину (на дно), спіралі та кільця пластикового колектора.
Тепловий насос вода-вода, принцип роботи якого заснований на добуванні тепла з підземних вод, досить складний в установці. Температура води на глибині цілий рік постійна — близько +10 °С.
Для установки такого теплового насоса потрібен аналіз глибини водного горизонту, кількості, якості й чистоти води. Його продуктивність по теплу або холоду не залежить від атмосферних умов або зміни сезону. Коефіцієнт перетворення енергії у водяного теплового насоса високий — COP до 5 і вище, але установка й обслуговування проблематичні.
Тепловий насос вода-вода для опалення — вигідний варіант тільки за умови грамотного підбору і розрахунку обладнання, а також висококваліфікованого монтажу і пусконалагодження.
Ціна геотермального і водяного теплових насосів висока через необхідність проведення попередніх досліджень і дорогих монтажних робіт.
Такий теплонасос більш доступний за ціною та в установці. Він найбільше підходить для інтеграції в модернізовану систему опалення, а також легко встановлюється і швидко окупається при впровадженні в новому будинку. Оскільки його теплова продуктивність залежить від зовнішньої температури повітря, повітряний тепловий насос вигідно використовувати в бівалентних схемах з резервним (другим) джерелом тепла.
Загальна потужність теплового насоса з резервним джерелом стає мало не вдвічі менше, як і його вартість, але енергоефективність і економічність загальної системи теплозабезпечення залишається оптимальною.
Розрізняють моноблочне компонування або комплект, що включає зовнішній і внутрішній блоки. Повітряний інверторний тепловий насос точно і економно відповідає пріоритетним навантаженням по теплу, ГВП або по холоду. Коефіцієнт енергоефективності таких систем – до 5 і більше, вони здатні працювати навіть при зовнішній температурі до -25 °C. Це найбільш популярні теплові насоси для впровадження в помірному кліматі на більшій частині території України.
Такі моделі – доступний за кліматичними умовами варіант для швидкоокупного проєкту модернізації опалення або установки в новому будинку як у містах мільйонниках так і в регіонах.
Чудовим прикладом теплового насоса повітря-вода є серія ARCTIC HOME BASIC і ARCTIC HOME SMART — високоефективне обладнання британського бренду Mycond.
Більше про теплові насоси бренду Mycond тут
Використовуючи тепло вентиляційного або зовнішнього повітря, теплонасос повітря-повітря схожий за схемою роботи на кондиціонер «охолодження/обігрів», але з пріоритетом роботи на опалення. Цей тепловий насос використовують як систему, яка дозволяє економити кошти на опаленні будинку не тільки в Європі, але і в Україні.
Крім того, такі теплонасоси можуть бути обладнані комплектом для приготування гарячої води та відрізняються високими показниками сезонної енергоефективності.
Є також інші схеми теплонасосних систем:
Теплові насоси використовуються для нагріву води у басейнах або для технологічних процесів, у деяких промислових сферах або в будівництві для опалення будь-яких комерційних об’єктів.
Правильно підібрати комплект теплонасосного обладнання, що працює по тій або іншій схемі, з прив’язкою до конкретної ділянки приватного будинку, що враховує інженерні системи та планування будівлі — можуть тільки висококваліфіковані фахівці.
Від правильних розрахунків залежить: вартість системи, її ефективність і надійність. Теплові насоси – інноваційні системи зі складним монтажем та інтелектуальним керуванням. Для реалізації таких необхідно звернутися до професіоналів, щоб вибрати найбільш відповідний по потужності та ціні комплект обладнання і підрахувати економічну вигоду від його впровадження.
Форма зворотного зв'язку