Як заощадити на опаленні приватного будинку
Будинок втрачає частину тепла через огороджувальні конструкції – стіни, вікна, стелі, підлогу і двері. Частина тепла йде також з повітрям при вентиляції. Схематично і в процентах це відображено на зображенні нижче.

- через вікна та світлопрозорі конструкції
- через систему вентиляції та за рахунок відсутності механічної системи вентиляції (нещільності конструкції)
- через горищні перекриття (без технічного поверху) та через неутеплений дах
- через зовнішні огороджувальні конструкції, примикання та містки холоду
- через підлогу та перекриття підвального неопалювального приміщення будинку
Логічно, що ці факти необхідно осмислити і зрозуміти, тоді ситуація з теплом у будинку стане яснішою. Менше втрачається тепла, тоді менше спалюється газу, менше і сума за тепло. Зазначимо, що мова йде про будинки з індивідуальним опаленням, з лічильниками на газ, електрику і воду.
Для будинків з централізованим теплопостачанням все трохи складніше. При загальнобудинковому теплолічильнику доведеться платити тільки за отримане вашим приватним будинком тепло. Але він повинен бути встановлений.
А як ви заощадите на теплі в будинку – залежить тільки від вас.
- Економити можна, якщо скоротити тепловтрати будинку.
- Заощадити можна, якщо ефективно розпоряджатись опаленням.
- Економити легко, якщо набути кілька енергозберігаючих звичок.
Спочатку ознайомимось з кроками, які потрібно виконати, щоб економія на опаленні будинку стала реальною.
- Змінити вікна на пластикові, але з подвійним або потрійним склопакетом. Тоді до вас не буде потрапляти не тільки пил і шум з вулиці, а й втрати тепла через вікна істотно (на 10-15%) знизяться.
- Не варто економити на теплоізоляції будинку. Це окупиться за кілька наступних опалювальних сезонів, а витрати на це можна скоротити на 35%, беручи участь в програмі IQ-Energy.
- Проінспектуйте стан перекриттів між першим поверхом і підвалом. Якщо теплоізоляція виконана якісно – турбуватися нема про що. Такі ж роботи проведіть з дахом: якщо горище і дах холодні – їх потрібно утеплити.
- Перевірте загальнообмінну вентиляцію. Якщо необхідно – встановіть регульовані по витратам і економні припливно-витяжні установки з рекуперацією тепла. Тепловтрати будинку через вентиляцію скоротяться на 15-20%.
- Економія тепла в приватному будинку буде на 20-30% більше, якщо у вас стоїть сучасний конденсаційний котел з автоматикою.
Перевірте, наскільки правильно ви керуєте системою опалення.
Встановивши терморегулятори на радіатори або настінні термостати на теплі підлоги, можна:
- опалювати тільки кімнати, в яких хтось зараз знаходиться, інші приміщення можна підтримувати на мінімальному обігріві;
- не варто гріти повітря в кімнатах до 28 градусів – набагато комфортнішою є температура в 22-24 градуси, а навантаження на котел впаде істотно;
- запрограмувати увімкнення опалення, коли хтось повертається додому. Решту часу котел може бути взагалі виключений, адже будинок не встигає охолонути за кілька годин;
- не вмикати опалення в кімнатах, які добре прогріваються вдень сонцем; встановлювати на мінімум опалення в кухні, де працює плита та холодильник;
- користуватись економним режимом «Відпустка» для підтримки датчиками термостатів 10-12 градусів у житлових кімнатах;
- застосовувати економні нічні режими – тоді повітря в спальні може бути прохолодніше, а сон буде краще.
Економічне опалення дачі можна організувати з каміном або дров’яним котлом, якщо це дача, на якій ви рідко буваєте взимку.
Ми перерахували деякі з можливих порад. Якщо ви виконаєте хоча б кілька з цих заходів і застосуєте хоч деякі з цих правил, то побачите, що загальна теплова потужність, необхідна для опалення добре утепленого будинку, знизиться наполовину. А це реальна грошова економія.
Як ще більше заощадити на опаленні будинку? Замініть газовий котел або встановіть йому в пару тепловий насос. Простіше – встановіть модель типу “повітря-вода”, або “повітря-повітря”. Газовий котел може залишитися на крайній випадок, якщо раптом в сильний мороз ви не захочете використовувати електронагрівачі в тепловому насосі.
Як забезпечити економне опалення квартири
Найбільш економне опалення в багатоповерхівці можна отримати тільки “відрізавши” від централізованого теплопостачання і переробивши систему на індивідуальну або від ІТП (Індивідуальний тепловий пункт) для цього будинку.
У багатоповерхівках з центральним опаленням на квартиру можна встановити лічильник обліку теплової енергії. При цьому мають значення: горизонтальна або вертикальна розводка тепла в будинку, дозвіл на установку лічильників, а також прилади-розподілювачі тепла в будинку. У платіжках буде відображатися сума за отримане квартирою тепло і частково – за обігрів загальних майданчиків в будинку. Але все не так просто.
Зараз поговоримо, як зробити опалення квартири в багатоповерховому будинку більш економним, за умови, що у вас є своя автономна система опалення.
У сучасних будинках, спроектованих під індивідуальне опалення, зазвичай відразу утеплюють стіни і дахи. Це відповідає стандартним вимогам сучасного покоління наших громадян до житла і його якості.
Зараз в давно побудованих будинках об’єднання співвласників через програми по впровадженню енергоефективних технологій (IQ-ENERGY) також проводять роботи по теплоізоляції стін, зміні вікон і впровадження сучасного опалювального обладнання (теплових пунктів, економних котлів або теплових насосів).
Якщо у вас в квартирі стоїть газовий котел, а ви хочете максимально знизити витрати на опалення, ми можемо запропонувати кілька варіантів рішень для економії тепла:
- замініть котел на більш економний конденсаційний, або встановіть паралельно котла тепловий насос; по виду і габаритам він не займатиме багато місця – майже стільки, скільки газовий котел;
- якщо у вас стояли радіатори, їх можна замінити сучасними фанкойлами – крім опалення з тепловим насосом взимку, ви отримаєте прохолоду влітку;
- переведіть газову систему опалення на нагрів води для душу до 50 – 55 ° C – це продовжить службу теплообмінника котла, менше буде утворюватися накип; менше газу спалюється, а цієї температури з лишком вистачить, щоб менше розбавляти воду для кухні або душу холодною водою;
- якщо будинок добре утеплений, а клімат м’який і помірний, для економного обігріву кімнат можна взагалі обійтися кондиціонером з функцією теплового насоса; ще краще – тепловим насосом “повітря-повітря” з окремим модулем нагріву води;
- корисно встановити кімнатні термостати або індивідуально налаштувати фанкойли, щоб витрачати мінімум ресурсів на обігрів кімнат;
- можна відмовитися від газової духовки, готувати на індукційній печі, а воду гріти електрочайником, так ви зможете відмовитися від газу навіть для приготування їжі.
Є багато способів економії на опаленні в квартирі, варто тільки поставити перед собою завдання і знайти кошти. Можна просто вибрати курс на енергозбереження!
Навіть перейшовши від звички приймати ванну на душ, ви заощадите до 70% води, а також засобів на її нагрівання.
Використовуючи розпилюючі насадки на кранах, ви витрачаєте менше води, а, отже, і газу.
Повісьте штори, які не закривають радіатори, і все тепло буде в кімнаті, а не за шторою біля підвіконня.
Як мінімізувати витрати на опалення офісу
Знову обмовимося: мова йде про приватні офісні приміщення в окремому будинку або в приміщеннях великої будівлі, які ви самі обладнали системою опалення, починаючи від проекту і закінчуючи здачею в роботу.
До орендованих офісів з централізованим опаленням підхід щодо економії інший: там можна встановити лічильники тепла на кожен радіатор, але є особливості установки лічильників, пов’язані з розведенням батарей.
Найбільш енергоефективними для опалення великих службових приміщень і комерційних площ є системи промислового опалення та кондиціонування, або мультизональні системи з централізованим і індивідуальним управлінням.
Які можна запропонувати способи збереження тепла в приміщеннях офісу? Перерахуємо найбільш ефективні способи скорочення енерговитрат:
- Можна виконати реконструкцію системи газового опалення та перейти на тепловий насос “повітря-вода” або “повітря-повітря”. Все залежить від стану існуючої системи теплопостачання.
- Реально скоротити втрати тепла допоможуть металопластикові вікна з теплоізоляційними властивостями. Установка жалюзі на вікнах створює ще одну перешкоду влітку від спекотного сонця або взимку від проникнення холоду.
- Раціональним буде встановлення фанкойлів замість радіаторів, щоб обігрівалась робоча зона приміщень, а не простір під стелею, особливо у високих приміщеннях.
- Програмований термостат або система управління тепловим насосом допоможе вмикати опалення перед приходом співробітників на робочі місця і вимикати його після роботи, а весь інший час перебувати в найбільш економному режимі. Такі ж настінні терморегулятори з вбудованим датчиком температури допоможуть вибрати потрібну комфортну температуру обігріву для кожного приміщення, в залежності від кількості людей, які там знаходяться. Для максимального комфорту тепловий насос також нагріє гарячу воду для побутових потреб.
- Потурбуйтеся про енергоефективну вентиляцію з рекуперацією тепла – це поверне до 80-90% тепла, що виходить з приміщення, назад в кімнати з підігрітим свіжим повітрям.
- Встановіть на вході повітряну завісу, особливо коли вхідні двері часто або постійно відкриті. Вона буде відсікати зовнішнє холодне повітря і скоротить втрати тепла у приміщенні.
Отже, ми представили на ваш вибір тільки деякі варіанти, за допомогою яких можна суттєво зекономити на опаленні приватного будинку, квартири і офісу. Який з перерахованих способів скорочення витрат на опалення пасує і буде цікавим вам – вирішуйте самі. Головне – настав час, коли питання енергозбереження стає актуальним для всіх, а технології із застосуванням альтернативних джерел енергії – найбільш популярними до впровадження в комунальній сфері.