Статті

Як економити на опаленні: будинку, квартири, офісу

Тарифи не припиняють зростати, а тому питання «як заощадити на опаленні» залишається злободенним. Витрати на обігрів будинку лягають важким тягарем на сімейний бюджет і складають солідну частину всіх місячних витрат для безлічі сімей. Енергозбереження стає не просто гаслом, а життєвою необхідністю і нормою життя наших громадян. Давайте трохи поміркуємо і обговоримо шляхи, як краще зменшити витрати на обігрів будинку, квартири або офісу.


Як заощадити на опаленні приватного будинку

Будинок втрачає частину тепла через огороджувальні конструкції – стіни, вікна, стелі, підлогу і двері. Частина тепла йде також з повітрям при вентиляції. Схематично і в процентах це відображено на зображенні нижче.

 • через вікна та світлопрозорі конструкції
 • через систему вентиляції та за рахунок відсутності механічної системи вентиляції (нещільності конструкції)
 • через горищні перекриття (без технічного поверху) та через неутеплений дах
 • через зовнішні огороджувальні конструкції, примикання та містки холоду
 • через підлогу та перекриття підвального неопалювального приміщення будинку

Логічно, що ці факти необхідно осмислити і зрозуміти, тоді ситуація з теплом у будинку стане яснішою. Менше втрачається тепла, тоді менше спалюється газу, менше і сума за тепло. Зазначимо, що мова йде про будинки з індивідуальним опаленням, з лічильниками на газ, електрику і воду.

Для будинків з централізованим теплопостачанням все трохи складніше. При загальнобудинковому  теплолічильнику доведеться платити тільки за отримане вашим приватним будинком тепло. Але він повинен бути встановлений.

А як ви заощадите на теплі в будинку – залежить тільки від вас.

 • Економити можна, якщо скоротити тепловтрати будинку.
 • Заощадити можна, якщо ефективно розпоряджатись опаленням.
 • Економити легко, якщо набути кілька енергозберігаючих звичок.

Спочатку ознайомимось з кроками, які потрібно виконати, щоб економія на опаленні будинку стала реальною.

 1. Змінити вікна на пластикові, але з подвійним або потрійним склопакетом. Тоді до вас не буде потрапляти не тільки пил і шум з вулиці, а й втрати тепла через вікна істотно (на 10-15%) знизяться.
 2. Не варто економити на теплоізоляції будинку. Це окупиться за кілька наступних опалювальних сезонів, а витрати на це можна скоротити на 35%, беручи участь в програмі IQ-Energy.
 3. Проінспектуйте стан перекриттів між першим поверхом і підвалом. Якщо теплоізоляція виконана якісно – турбуватися нема про що. Такі ж роботи проведіть з дахом: якщо горище і дах холодні – їх потрібно утеплити.
 4. Перевірте загальнообмінну вентиляцію. Якщо необхідно – встановіть регульовані по витратам і економні припливно-витяжні установки з рекуперацією тепла. Тепловтрати будинку через вентиляцію скоротяться на 15-20%.
 5. Економія тепла в приватному будинку буде на 20-30% більше, якщо у вас стоїть сучасний конденсаційний котел з автоматикою.

Перевірте, наскільки правильно ви керуєте системою опалення.

Встановивши терморегулятори на радіатори або настінні термостати на теплі підлоги, можна:

 • опалювати тільки кімнати, в яких хтось зараз знаходиться, інші приміщення можна підтримувати на мінімальному обігріві;
 • не варто гріти повітря в кімнатах до 28 градусів – набагато комфортнішою є температура в 22-24 градуси, а навантаження на котел впаде істотно;
 • запрограмувати увімкнення опалення, коли хтось повертається додому. Решту часу котел може бути взагалі виключений, адже будинок не встигає охолонути за кілька годин;
 • не вмикати опалення в кімнатах, які добре прогріваються вдень сонцем; встановлювати на мінімум опалення в кухні, де працює плита та холодильник;
 • користуватись економним режимом «Відпустка» для підтримки датчиками термостатів 10-12 градусів у житлових кімнатах;
 • застосовувати економні нічні режими – тоді повітря в спальні може бути прохолодніше, а сон буде краще.

Економічне опалення дачі можна організувати з каміном або дров’яним котлом, якщо це дача, на якій ви рідко буваєте взимку.

Ми перерахували деякі з можливих порад. Якщо ви виконаєте хоча б кілька з цих заходів і застосуєте хоч деякі з цих правил, то побачите, що загальна теплова потужність, необхідна для опалення добре утепленого будинку, знизиться наполовину. А це реальна грошова економія.

Як ще більше заощадити на опаленні будинку? Замініть газовий котел або встановіть йому в пару тепловий насос. Простіше – встановіть модель типу “повітря-вода”, або “повітря-повітря”. Газовий котел може залишитися на крайній випадок, якщо раптом в сильний мороз ви не захочете використовувати електронагрівачі в тепловому насосі.

Як забезпечити економне опалення квартири

Найбільш економне опалення в багатоповерхівці можна отримати тільки “відрізавши” від централізованого теплопостачання і переробивши систему на індивідуальну або від ІТП (Індивідуальний тепловий пункт) для цього будинку.

У багатоповерхівках з центральним опаленням на квартиру можна встановити лічильник обліку теплової енергії. При цьому мають значення: горизонтальна або вертикальна розводка тепла в будинку, дозвіл на установку лічильників, а також прилади-розподілювачі тепла в будинку. У платіжках буде відображатися сума за отримане квартирою тепло і частково – за обігрів загальних майданчиків в будинку. Але все не так просто.

Зараз поговоримо, як зробити опалення квартири в багатоповерховому будинку більш економним, за умови, що у вас є своя автономна система опалення.

У сучасних будинках, спроектованих під індивідуальне опалення, зазвичай відразу утеплюють стіни і дахи. Це відповідає стандартним вимогам сучасного покоління наших громадян до житла і його якості.

Зараз в давно побудованих будинках об’єднання співвласників через програми по впровадженню енергоефективних технологій (IQ-ENERGY) також проводять роботи по теплоізоляції стін, зміні вікон і впровадження сучасного опалювального обладнання (теплових пунктів, економних котлів або теплових насосів).

Якщо у вас в квартирі стоїть газовий котел, а ви хочете максимально знизити витрати на опалення, ми можемо запропонувати кілька варіантів рішень для економії тепла:

 1. замініть котел на більш економний конденсаційний, або встановіть паралельно котла тепловий насос; по виду і габаритам він не займатиме багато місця – майже стільки, скільки газовий котел;
 2. якщо у вас стояли радіатори, їх можна замінити сучасними фанкойлами – крім опалення з тепловим насосом взимку, ви отримаєте прохолоду влітку;
 3. переведіть газову систему опалення на нагрів води для душу до 50 – 55 ° C – це продовжить службу теплообмінника котла, менше буде утворюватися накип; менше газу спалюється, а цієї температури з лишком вистачить, щоб менше розбавляти воду для кухні або душу холодною водою;
 4. якщо будинок добре утеплений, а клімат м’який і помірний, для економного обігріву кімнат можна взагалі обійтися кондиціонером з функцією теплового насоса; ще краще – тепловим насосом “повітря-повітря” з окремим модулем нагріву води;
 5. корисно встановити кімнатні термостати або індивідуально налаштувати фанкойли, щоб витрачати мінімум ресурсів на обігрів кімнат;
 6. можна відмовитися від газової духовки, готувати на індукційній печі, а воду гріти електрочайником, так ви зможете відмовитися від газу навіть для приготування їжі.

Є багато способів економії на опаленні в квартирі, варто тільки поставити перед собою завдання і знайти кошти. Можна просто вибрати курс на енергозбереження!

Навіть перейшовши від звички приймати ванну на душ, ви заощадите до 70% води, а також засобів на її нагрівання.

Використовуючи розпилюючі насадки на кранах, ви витрачаєте менше води, а, отже, і газу.

Повісьте штори, які не закривають радіатори, і все тепло буде в кімнаті, а не за шторою біля підвіконня.

Як мінімізувати витрати на опалення офісу

Знову обмовимося: мова йде про приватні офісні приміщення в окремому будинку або в приміщеннях великої будівлі, які ви самі обладнали системою опалення, починаючи від проекту і закінчуючи здачею в роботу.

До орендованих офісів з централізованим опаленням підхід щодо економії інший: там можна встановити лічильники тепла на кожен радіатор, але є особливості установки лічильників, пов’язані з розведенням батарей.

Найбільш енергоефективними для опалення великих службових приміщень і комерційних площ є системи промислового опалення та кондиціонування, або мультизональні системи з централізованим і індивідуальним управлінням.

Які можна запропонувати способи збереження тепла в приміщеннях офісу? Перерахуємо найбільш ефективні способи скорочення енерговитрат:

 1. Можна виконати реконструкцію системи газового опалення та перейти на тепловий насос “повітря-вода” або “повітря-повітря”. Все залежить від стану існуючої системи теплопостачання.
 2. Реально скоротити втрати тепла допоможуть металопластикові вікна з теплоізоляційними властивостями. Установка жалюзі на вікнах створює ще одну перешкоду влітку від спекотного сонця або взимку від проникнення холоду.
 3. Раціональним буде встановлення фанкойлів замість радіаторів, щоб обігрівалась робоча зона приміщень, а не простір під стелею, особливо у високих приміщеннях.
 4. Програмований термостат або система управління тепловим насосом допоможе вмикати опалення перед приходом співробітників на робочі місця і вимикати його після роботи, а весь інший час перебувати в найбільш економному режимі. Такі ж настінні терморегулятори з вбудованим датчиком температури допоможуть вибрати потрібну комфортну температуру обігріву для кожного приміщення, в залежності від кількості людей, які там знаходяться. Для максимального комфорту тепловий насос також нагріє гарячу воду для побутових потреб.
 5. Потурбуйтеся про енергоефективну вентиляцію з рекуперацією тепла – це поверне до 80-90% тепла, що виходить з приміщення, назад в кімнати з підігрітим свіжим повітрям.
 6. Встановіть на вході повітряну завісу, особливо коли вхідні двері часто або постійно відкриті. Вона буде відсікати зовнішнє холодне повітря і скоротить втрати тепла у приміщенні.

Отже, ми представили на ваш вибір тільки деякі варіанти, за допомогою яких можна суттєво зекономити на опаленні приватного будинку, квартири і офісу. Який з перерахованих способів скорочення витрат на опалення пасує і буде цікавим вам – вирішуйте самі. Головне – настав час, коли питання енергозбереження стає актуальним для всіх, а технології із застосуванням альтернативних джерел енергії – найбільш популярними до впровадження в комунальній сфері.