Статті

Рішення: як опалити приватний будинок без газу

Чому взагалі в останні роки постає питання: як опалювати будинок без газу? Основна причина полягає в нестабільності газового постачання, другорядна – в високих тарифах на газ. Тепер власники нерухомості, що будується, шукають як організувати альтернативне опалення, без газу, але з високим рівнем зручностей і можливостей.


Нове покоління прагне до більш високого рівня комфорту, до економного опалення за програмою, з автоматикою в кожній кімнаті або з віддаленим керуванням.

Власники вже давно зведених будинків прагнуть знизити роль газового котла в роботі на опалення до мінімуму і замінити його чимось менш витратним в експлуатації.

Варіантів модернізації давно діючої котельні існує кілька. Розберемо по черзі різні можливі технічні рішення та порівняємо величину капіталовкладень, необхідних для реалізації різних способів опалення, виключаючи системи з газовим котлом.

Розглянемо, як зробити опалення в новому приватному будинку без газу і як провести модернізацію старої котельні не використовуючи газовий котел.

Опалення приватного будинку без газу: чим, як і скільки коштує

  1. Твердопаливні котли. Котел на твердому паливі, точніше – на дровах, вугіллі, пелетах або брикетах. Найпростішим варіантом багато хто вважає установку замість газового котла твердопаливного опалювального агрегату, розрахованого на кілька днів роботи від однієї закладки палива. Але в цьому варіанті для опалення приватного будинку без газу є чимало незручностей.

Пелетні котли з бункером, з транспортером і пальником, займають досить багато місця. Пелети повинні бути обов’язково сухими, що вимагає сухого складу для їх зберігання. В опалювальний сезон потрібно декілька тон пелет, потрібно знайти місце для котла, спорудити димар, що витримує високу температуру, потрібне приміщення для котельні, а ще – турботи влітку про закупівлю палива, турботи взимку – з нагляду за котлом. Сучасні пелетні котли можна запускати і регулювати навіть віддалено, але особливою надійністю в роботі вони не відрізняються.

Є ще котли тривалого горіння, в які можна закинути і дрова, і вугілля, і пресовані брикети, і багато чого ще. ККД у деяких моделей – до 90%, а працювати вони можуть кілька діб. Але без нагляду такий агрегат не варто залишати. По установці котла та пристрою димаря – вимоги аналогічні для будь-якого котла на твердому паливі. Обслуговування не з легких, потрібна чистка від сажі, смоли, золи …

Крім опалення (і ГВП – через бойлер- опосередковано) інші функції такий котел не забезпечить. Для кондиціонування потрібно докуповувати спліт-системи.

Такі котли гріють воду до високої температури, для гарячої води потрібен бойлер непрямого нагріву, бак-акумулятор або окремий електробойлер потрібного обсягу.

Ціна рішення. Вартість котла від 30 до 100 і вище тисяч гривень, в залежності від матеріалу теплообмінника та від потужності. Тонна пелет – до 3-3,5 тис грн, а в зимовий місяць, щоб обігріти будинок без газу, буде потрібна не одна тонна пелет. Ще потрібен бункер і склад під ці тони палива, котельня, і пристрій димоходу, які за вартістю «потягнуть» майже стільки ж, а то й більше ніж котел. Одні клопоти …

Невеликі топки, печі, булер’яни, каміни – відмінний вибір для опалення заміського будиночка, куди можна приїхати на пару днів. Це економні варіанти для опалення одного загального приміщення. Можна зробити опалення на дачі без газу і створити затишну обстановку ввечері біля вогню. Камін або топка підійдуть найкраще. Але і для них потрібен грамотно зроблений димохід для відведення продуктів згоряння, дотримання пожежної безпеки і постійний контроль за горінням палива.

У новому будинку за сучасним проектом теплопостачання твердопаливний котел передбачається вкрай рідко. Хоча як альтернативний спосіб теплопостачання може використовуватися в комплексі з основним теплогенератором.

  1. Електрообігрівання. Якщо не твердопаливним котлом, то як ще можна зробити опалення в приватному будинку без газу? Залишаються різні традиційні електричні обігрівачі. В умовах, коли під’єднання до газової магістралі неможливе, це занадто дорого або просто небажано. Залишається тільки електроопалення.

Найпростіша схема включає простий, компактний і доступний за ціною електричний котел, в якому електроТЕНами підігрівається вода, яка надходить в бойлер непрямого нагріву або в бак-акумулятор. Звідти тепло окремо забирається насосами в контури радіаторів або водяних теплих підлог, а також в лінію гарячого водопостачання.

Ціна рішення. Електрокотли і конвектори – найдешевші з усіх альтернативних нагрівачів для систем опалення приватних будинків без газу. Все просто, якби не багатозначні рахунки за електрику.

Кожні 8-10 метрів площі будинку вимагають до 1 кіловата тепла в годину. А якщо топити 8 або 12 годин? А в місяць за весь будинок? Є, правда, пільговий нічний тариф (від 11 ночі до 7 год. ранку) при установці 2х-зонного лічильника – по 45 коп/кВт.

Але за всіма розрахунками, щоб обігріти приватний будинок або заміський котедж, 3000 кВт, на які може розраховувати власник, вистачає тільки для економного опалення і побутових навантажень будинку площею близько 100 м кв., і це при роботі котла близько 8 годин на добу.

А 3000 кВт х 90 коп. = 2700 грн., або по двозонному лічильнику – 1350 грн. Це без інших побутових приладів і без кухонної електроплити, яку теж потрібно поставити. А якщо в морози доводиться топити більше, то рахунки перевалюють за 4 -5 тисяч гривень.

Таку ж кількість електрики споживають електронагрівачі в будинках, де немає газу: електроконвектори, електрорадіатори, настінні, підлогові або в середині підлоги. Електричний кабель теплої підлоги укладається з такою щільністю, щоб кількість тепла від кабелю була достатньою для обігріву того приміщення, де прокладена кабельна система обігріву підлоги. Теплі підлоги з датчиком температури гріють комфортну нижню зону кімнат, включаючись і виключаючи за командою термостата. Але це варіант не для двох –трьохповерхових будинків.

Електричні теплі підлоги або керамічні ІЧ панелі можуть виступати як варіант для зняття навантаження з газового котла, як системи місцевого обігріву, але вони далеко не економні, тож платити доведеться за повним тарифом.

Можна застосовувати їх в якості доповнення до твердопаливного котла для опалення в будинку без газу.

Якщо переходити на електроопалення, потрібно пройти процедуру документального оформлення в місцевих електромережах переходу на інший тип опалення. Крім електрокотла або кабельних систем опалення доведеться робити ревізію всієї проводки та електрощита на більш високі навантаження. Потрібно буде встановити ємності (баки) для нагріву і акумулювання гарячої води.

Якщо порахувати всі витрати на таке опалення (вартість обладнання плюс витрати на експлуатацію), плюс – виділення необхідної потужності від підстанції, то це стане найдорожчим варіантом теплопостачання, альтернативного газовому опаленню.

Для нових будинків, особливо в кілька поверхів, коли необхідна система опалення без газу, електрокотли ставлять вкрай рідко через високі платежі за електрику.

  1. Тепловий насос – варіант не дешевий, але більш доступний у виконанні, якщо вибирати повітряний тепловий насос. І вже точно більш функціональний, ніж газовий котел, тому що ви отримуєте опалення, кондиціонування і нагрівання води для побутових потреб – один агрегат з «повним фаршем». Запросто можна організувати опалення будинку з обмеженою потужністю електромережі. Тепловий насос споживає в кілька разів менше, ніж електрокотел, а тому можна підібрати модель, що не виходить по споживанню електроенергії за межі виділеної на будинок потужності. У більшості випадків можна обійтися і мережею в 220В. В добре утепленому будинку на 120 м 2 для теплового насосу досить потужності мережі до 3 кВт.

При монтажі потрібно встановити замість газового котла на стіні (або поруч з ним) більш компактний настінний внутрішній блок теплового насосу і приєднати його до тієї ж мережі опалення. Зовні будинку, поруч з ним або на стіні встановлюють зовнішній блок. Теплонасос гріє воду до 65 градусів, що досить для радіаторів і з запасом для водяних теплих підлог. Тим більше, що автоматика теплонасосу може керувати двома різними контурами опалення: радіаторами і теплими підлогами. Можна замінити кілька радіаторів сучасними панельними фанкойлами, – отримаєте не тільки регульований обігрів потрібної зони приміщення, але і прохолоду і комфорт в літню спеку. Спліт-системи не потрібні. Комфорт і сприятливий мікроклімат контролюються круглий рік.

Ціна рішення. «BMW» це точно не «Жигулі», та й відчуття від їзди в них різні. Вартість комплекту теплонасосного обладнання (зовнішній і внутрішній блок) може бути від 2,5 до 3 тис євро. Приклад: комплект теплового насоса Mycond Arctic Home Basic коштує від 2,3 (5,6 кВт) до 3,5 (10 кВт) тис. Євро. Вони розраховані на площу від 70 м кв.

Суму на монтаж і вартість обладнання можна зменшити на 35% (до 3000 євро), якщо зареєструватися і взяти участь в програмі IQ-Energy. Можна брати пільгові банківські кредити за програмами «Ощадний дім», «Тепла оселя» і т. п., де також економляться солідні суми. Так що вартість реконструкції або початкових вкладень в опалення нового будинку істотно скорочуються.

Сучасні повітряні теплові насоси (ТН) використовують альтернативні джерела безкоштовного поновлюваного тепла, що переноситься в будинок ззовні та обходиться власникові будинку в декілька разів дешевше, ніж він платив би за електрообігрів.

По багатьом вже діючим проектам зібрана статистика витрат за опалення. Ніхто з власників не пошкодував. Економія в порівнянні з газом – мінімум в два рази, в порівнянні з електрообігрівом – до 80%!

Якщо встановити тільки тепловий насос «повітря-вода», зробити систему опалення в будинку повністю без газу, можна перейти на електроопалення та платити за низьким тарифом. Якщо залишити газовий котел, то можна використовувати його як резервний, на підтримку теплонасосу в дуже морозні дні.

У новому будинку, як варіант ТН з резервним котлом, може реалізовуватися схема тепловий насос + твердопаливний котел, тепловий насос + електрокотел, тепловий насос + геліосистема. Можна встановити тільки ТН, який в критичні моменти підключає вбудовану систему електродогрівання.

Для альтернативного обігріву будинку без газу можна встановити ґрунтовий або водяний тепловий насос, вони відрізняються стабільною продуктивністю, але за вартістю впровадження в кілька разів дорожче ТН «повітря-вода».

На теплопостачання будинку працюють також теплонасоси, які утилізують тепло повітря, що йде з системи вентиляції.

У комбінації з іншим тепловим джерелом можна встановити кондиціонери з функцією теплового насосу, які також працюють на тепло. Але вони досить слабкі в постачанні тепла і не економічні в морозну погоду. Спліт-системи обігрівають теплим повітрям одну кімнату і не готують воду для системи опалення, для кухні чи для душу.

Висновки

Як обігріти будинок без газу? До кожного випадку потрібно підходити індивідуально, з урахуванням характеристик будівлі, її тепловтрат, кількості необхідного тепла, потреб в гарячій воді і ще маси всіляких факторів. Власнику будинку належить пройти шлях від підбору до покупки устаткування, а після – стадію реалізації проекту. Радимо звернутися до кваліфікованих фахівців компанії …, щоб оцінити всі запропоновані технічні рішення. Існує чимало варіантів того, як організувати альтернативне економічне опалення без газу, і всі вони мають свої переваги. Наша порада – обирати найбільш передове теплонасосне обладнання – це забезпечить мінімум витрат на економне опалення, високий рівень зручностей, аж до віддаленого управління через інтернет, а також впевненість, що через кілька років не доведеться проходити цей шлях наново. За теплонасосними технологіями, які працюють на альтернативних джерелах, прекрасне майбутнє і перспективи розвитку для застосування в житловому будівництві.